środa, 17 kwietnia 2019

Terapia manualna w leczeniu schorzeń kręgosłupa

Terapia manualna jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu schorzeń kręgosłupa
Terapia manualna – czyli leczenie za pomocą rąk. Polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa i stawów.
Poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu terapeuta dociera do chorych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych segmentach kręgosłupa i wszystkich stawach. Dzięki terapii manualnej docieramy do źródła, przyczyny bólu i go likwidujemy.

Terapia manualna obejmuje:

• Masaż - oddziaływanie na tkanki miękkie: skórę, mięśnie, powięzie mięśniowe, nerwy, wiązadła ,ścięgna, organy wewnętrzne.
• Mobilizacja – oddziaływanie na stawy w celu poprawy i zwiększenia ruchomości w stawach.
• Manipulacja – ortopedyczne leczenie, wykonywane gwałtownymi ruchami stawów.


Co można wyleczyć za pomocą terapii manualnej:
 Zespoły bólowe stawów i kręgosłupa
Dyskopatie
 Nerwobóle
 Wady postawy
 Asymetrie układu kostnego i mięśniowego
 Kręcze szyi, rwy kulszowe
 Bóle głowy, migreny
 Cierpnięcie kończyn

Czy terapia manualna jest bezpieczna również dla starszych osób?
Jak najbardziej tak, jednak są pewne przeciwskazania. Jeśli chory w podeszłym wieku normalnie funkcjonował, a przed kilkoma dniami doszło do wystąpienia silnego bólu, zabieg może dać szybką ulgę od bólu. Inaczej jest gdy dolegliwości bólowe utrzymują się od kilku lub kilkunastu miesięcy, a jeszcze inaczej gdy dolegliwości trwają latami. Wówczas potrzebna jest większej ilości zabiegów. Szczególnie trzeba uważać na pacjentów, którzy mają bóle kręgosłupa związane z chorobą nowotworową, gruźlicą kręgosłupa, czy też, gdy są efektem świeżego złamania lub bardzo zaawansowanej osteoporozy. O tym czy można wykonać zabieg powinien zadecydować badający i wykonujący zabieg terapeuta. Pomocne w takich przypadkach są wyniki badań rezonansu magnetycznego.


Czy osteoporoza jest niebezpieczna w leczeniu terapią manualną?
W początkowym etapie osteoporozy (osteopenia) można bezpiecznie poddać się leczeniu metodą terapii manualnej, natomiast gdy jest już stan zaawansowanej choroby trzeba skonsultować się z lekarzem ortopedą. Osteoporoza (dawniej nazwana zrzeszotnienie kości) – jest to stan chorobowy charakteryzujący się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Wówczas ze względu na słabe kości, powinniśmy uważać i sprawdzić czy zabieg za pomocą terapii manualnej będzie bezpieczny.


Czy sama terapia manualna wystarczy aby wyleczyć schorzenia kręgosłupa?
Oprócz terapii manualnej ważne jest aby chory zmienił swój styl życia. Terapia wykorzystuje naturalne możliwości naszego ciała. Odblokowanie zablokowanych stawów ma pobudzić organizm, by bronił się sam. Terapeuta może pomóc i dostarczyć organizmowi odpowiedni impuls. Ponadto uciski odpowiednich meridianów na ciele pacjenta powoduje, że organizm zaczyna proces samoleczenia. Jednak reszta zależy od pacjenta. Prócz samej terapii zalecamy wykonywanie w domu ćwiczeń i pokazujemy, jak je robić. Niestety, nie wszyscy stosują się do tych zaleceń, a przecież samodzielna praca pacjenta ma przy schorzeniach stawów i kręgosłupa ogromne znaczenie. Trzeba wzmacniać gorset mięśniowy i odciążać kręgosłup. Ważne jest także dbanie o siebie: unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy w pochyleniu, ważna jest też odpowiednia dieta. Ludzie zapominają, że bez zmiany stylu życia żadna terapia nie przyniesie trwałych rezultatów.

5 komentarzy:

 1. Sprawdź www.infraline.pl - to świetny sklep internetowy, w ktorym można zakupić idealną saunę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdecydowanie mogę się zgodzić z tym, co opisujesz, dlatego serdecznie polecam Ci wejść sobie na stronę gabinetu https://osteopatis.pl/osteopatia-wroclaw/ . Tam dokładnie poznasz zabieg osteopatii, dzięki któremu wiele osób może poradzić sobie z bólem. A z pewnością każdy z nas wie, że ból kręgosłupa może być nie do zniesienia.

  OdpowiedzUsuń
 3. Też mam problemy z kręgosłupem, można odczuć pracę siedzącą

  OdpowiedzUsuń
 4. Trzeba ćwiczyć to podstawa! Ktoś powinien wskazać wam odpowiednie ćwiczenia i też może z wami je przeprowadzić. Powinniście zajrzeć na fizjoterapiazukowo.pl po pomoc.

  OdpowiedzUsuń