środa, 11 marca 2015

Na czym spać?

Na czym spać aby się wyspać i zapobiec bólom kręgosłupa?

Bardzo ważne jest na czym śpimy. Często źle dobrany materac może powodować różne dolegliwości. Nie wliczając w to niekomfortowego snu, narastającego zmęczenia w ciągu dnia spowodowanego ciągłym przebudzaniem się w nocy, nieodpowiedni materac może powodować pielęgnowanie wad postawy, a nawet ich tworzenie. 

Szczególnie ważne jest aby w okresie wzrastania, młody człowiek spał na odpowiednio twardym materacu. W tym okresie niezbyt mocne mięśnie mogą spowodować przyspieszenie powstawania wady postawy ciała. Często zdarza się, że rodzice nie są w stanie podać przyczyny powstawania skrzywienia kręgosłupa, nie zwracają uwagi na to na jakim łóżku śpią ich pociechy. Poza tym co kilka lat należy wymieniać materac czy łóżko, ponieważ nawet wysokiej jakości podłoże wygniata się i nie będzie spełniało swojej roli. 

Spanie na złym podłożu może również ograniczać procesy leczenia wad postawy. W przypadku młodocianych zabiegi terapii manualnej, gimnastyki korekcyjnej lub pływanie mogą nie przynosić oczekiwanych rezultatów. 

Zatem dobre podłoże podczas snu jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania człowieka.


Jaką pozycję przyjąć podczas spania?
Każdy z nas przyjmuje pozycję, która jest dla niego wygodna. Dlatego nie wyśpimy się dobrze jeśli wbrew sobie będziemy próbowali spać np. na plecach lub brzuchu. Co więcej nawet jeśli będziemy chcieli spać na plecach, to tuż po zaśnięciu obrócimy się na taką pozycję, która jest wygodna dla stanu naszego kręgosłupa. 

Jednak spanie w sposób inny niż na plecach powinno być dla nas informacją, że coś niedobrego dzieje się z naszą postawą, mogą to być początki przykurczów mięśni, zablokowanych stawów lub innych dolegliwości kręgosłupa. Statystycznie, ludzie, którzy śpią na plecach dużo rzadziej skarżą się bóle kręgosłupa.
Zwracajmy zatem uwagę na czym śpimy i jak śpimy bo przecież dobry sen to podstawa zdrowia.

9 komentarzy:

 1. Oj ja muszę kupić taką poduszkę, bo mnie zawsze kark boli.

  OdpowiedzUsuń
 2. Ostatnio ze swoimi problemami z kręgosłupem wybrałam się na rehabilitację. Pani Aleksandra z Fizjospot bardzo mi pomogła! Jeszcze jej za to wdzięczna, dlatego jeśli macie problemy - skontaktujcie się z rehabilitantem i podejmijcie leczenie!

  OdpowiedzUsuń
 3. Poduszki ortopedyczne zdecydowanie poprawiły moją jakość snu. Wcześniej spałam na tradycyjnych, dużych a i tak ubijałam je w taki sposób, żeby ukształtować je do szyi i głowy. Ostatnio kupiłam też poduszkę lędźwiową do jazdy w samochodzie, bo największe dolegliwości odczuwam po długiej jeździe, a że kursuję często z racji prowadzonej działalności z centrum aż nad morze, komfort podróżowania jest dla mnie bardzo ważny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo interesująca informacja o tym, że jeśli nie śpimy zazwyczaj na plecach to powinna to być dla nas informacja, że jest coś nie tak. Przy czym niektórzy nie mogą spać na plecach bo wtedy.. chrapią. ;-) Niemniej i tak, dobra poduszka czy materac to podstawa zdrowego snu. A jak ktoś ma problemy to nawet materac ortopedyczny odpowiednio do siebie dobrany. :-)

  OdpowiedzUsuń
 5. Ja mam zawsze problem ze spaniem. Wiercę się i na pewno na plecach nie śpię. Nigdy nie próbowałam... może zacznę?:)

  OdpowiedzUsuń
 6. Jakiś rok temu zmieniłam miejsce spania z wersalki na porządny materac dobry dla kręgosłupa. Zmiana jest po prostu ogromna, bóle karku, pleców, skurcze - wszystko minęło już po kilku nocach.

  OdpowiedzUsuń