piątek, 22 maja 2015

BÓLE STAWOWE

BÓLE STAWÓW BIODROWYCH I KOLANOWYCH.

Budowa stawów biodrowych i kolanowych

Staw biodrowy - staw kulisty tworzony przez głowę kości udowej oraz panewkę stawu biodrowego kości miednicznej. Przenosi ciężar ciała z tułowia na kończyny dolne oraz umożliwia ich ruchomość. Jeden z największych stawów organizmu człowieka.
Staw kolanowy - największy staw ciała człowieka. Jest to staw złożony łączą się tu kość udowa i kość piszczelowa (strzałka nie buduje stawu kolanowego). Funkcjonalnie jest to staw zawiasowy, umożliwiający ruchy zginania i prostowania, ale w zgięciu(z wyjątkiem maksymalnego) możliwe są również ruchy rotacyjne. Wzmocniony jest więzadłami zewnętrznymi (pobocznymi oraz torebki stawowej) oraz dodatkowo bardzo silnymi więzadłami wewnętrznymi - więzadłem krzyżowym przednim i tylnym.
Odżywianie stawów
Stawy odżywiane są podczas ruchu. Dzięki zginaniu, prostowaniu, odwodzeniu, przywodzeniu, ruchów obrotowych oraz innych nasze stawy są właściwie odżywiane. Stawy „nie lubią” unieruchomienia, jeśli ktoś kiedykolwiek miał złamaną kość i włożoną ją w gips na okres nawet 2-3 tyg wie o tym, że ruchomość w takim stawie jest upośledzona na dość długo. Tak więc, im więcej ruchu tym lepiej dla naszych stawów. Należy jednak pamiętać o tym, że ważne jest też prawidłowe odżywianie się i dieta bogata we właściwe produkty odżywcze. Nasz organizm wymienia komórki przez cały czas naszego życia, ale musi mieć dostarczone odpowiednie składniki do odbudowania narządów i części organizmu. Jednym z nich jest kolagen, który znajduje się w podrobach zwierzęcych tj. ścięgna i chrząstki stawowe. Aby jednak był szybko i w jak największym stopniu wchłonięty nasza dieta powinna być bogata w witaminę C i D. Pamiętajmy, że żaden suplement diety nie wchłania się tak jak naturalny produkt.

4 komentarze:

  1. U mnie bóle stawów były przede wszystkim związane z dietą. Odkąd jem produkty z dużą ilością kolagenu to po jakimś czasie zaczęłam dostrzegać poprawę, dodatkowo dużo spaceruję

    OdpowiedzUsuń
  2. Męczyłam się z bólami stawów przez jakiś czas. Zaczęło się niewinnie, dalej trenowałam bieganie, zlekceważyłam objawy. Jednak ból narastał, więc zmieniłam dietę, zaczęłam chodzić na basen, a na koniec wybrałam się do fizjoterapeuty. To wszystko pomogło mi zwalczyć ból i teraz powoli wracam do regularnych treningów biegowych - póki co na siłowni, pod okiem trenera :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Bóle stawów to nic przyjemnego... Ja miałam problem z nimi po treningach biegowych. Zaczęłam od domowych sposobów, później były suplementy z apteki, aż w końcu skończyło się na wizycie u fizjoterapeuty. Nie lekceważcie tego problemu!

    OdpowiedzUsuń