niedziela, 5 maja 2013

Prawidłowe podnoszenie przedmiotów

Podnoś prawidłowo


Staraj się nie dźwigać niczego ciężkiego, a jeśli musisz rób to umiejętnie. Dźwiganie to nie tylko podniesienie telewizora, ciężar nie musi być wcale wielki żeby zniszczył Twój kręgosłup. Jeśli musisz podnieść coś ciężkiego zrób to na ugiętych nogach z zachowaną lordozą lędźwiową.
Nieprawidłowe dźwiganie ciężkich rzeczy to także nawyk, nad którym musisz zapanować. Pamiętaj o ugiętych nogach nawet kiedy bierzesz dziecko na ręce czy wyjmujesz coś z bagażnika samochodu. I po każdym podniesieniu ciężaru pamiętaj o kilkakrotnym odchyleniu się do tyłu

Musimy pamiętać o tym, że ciężka praca fizyczna związana z dźwiganiem ciężkich przedmiotów może powodować degradację krążka międzykręgowego. Uszkodzenie  go może wiązać się z długotrwałą i trudną rehabilitacją.Codziennie dbaj o kręgosłup - siadaj prawidłowoPodłóż coś pod lędźwia (np. wałek lub zwiniety koc)
Nieprawidłowa i prawidłowa pozycja siedząca
Siadaj prawidłowo - tzn. nie "noga na nogę", nie półleżąc (np. przed telewizorem), nie z podkulonymi nogami tylko:
prosty kręgosłup przy tzw. wypełnionej krzywiźnie lędźwiowej czyli z podłożonym specjalnym wałkiem (może być zwinięty kocyk) pod lędźwiami. Wygląda to trochę sztywno, ale tak trzeba jeśli nie chcesz cierpieć z powodu bóli pleców. Zła postawa np. nieprawidłowe siedzenie, jest w nas tak zakorzenione, że zmiana tych nawyków będzie wymagała dużej dyscypliny. Ale to da się zrobić, po prostu zacznij kontrolować sam siebie.

Pamiętajmy o przerwach w długotrwałym siedzeniu. Kręgosłup w pozycji siedzącej poddawany jest podobnym obciążeniom co pozycji pochylenia do przodu. 

Jakie pozycje sprzyjają kręgosłupowi


Jakie pozycje sprzyjają kręgosłupowi

Pozycje w jakich śpimy, pracujemy, relaksujemy się w dużej roli wpływają na stan naszego kręgosłupa. Dlatego bardzo ważne zwracanie uwagi na to żeby nasz kręgosłup nie był przeciążany. 

  1. Siadaj prawidłowo 
  2. Staraj się nie dźwigać
  3. Jeśli musisz, dźwigaj prawidłowo
Poświęciliśmy kilka postów o tematyce powyższych pozycji, zaczynając od bezpiecznej dla kręgosłupa pozycji podczas pracy siedzącej.

Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa człowieka


Fizjologiczne krzywizny kręgosłupa człowieka


U człowieka przystosowanie kręgosłupa do utrzymywania wyprostowanej postawy ciała i unoszenia głowy przejawia się zarówno w jego kształcie, jak i w sposobie zestawienia trzonów kręgowych. Można to zaobserwować na przykład u dziecka, które uczy się chodzić. Jego kręgosłup początkowo jest łukowaty i stopniowo przybiera kształt podwójnej litery S. Odcinki szyjny i lędźwiowy wygięte są do przodu, co określa się mianem lordozy, natomiast piersiowy i krzyżowy wygięte są do tyłu, co określa się mianem kifozy.
Patrząc zarówno od frontu, jak i od tyłu, kręgosłup powinien wyglądać na prosty. W przeciwnym wypadku dochodzi do wychylenia bocznego miednicy i kręgosłupa, co spowodowane jest najczęściej brakiem równowagi bocznej, jak na przykład kiedy jedna noga jest krótsza od drugiej. Wynikiem tego może być rozwinięcie się bocznego skrzywienia zwanego skoliozą, stanu który zawsze wywołuje powstanie w kierunku od prawej do lewej skrzywień wyrównawczych powyżej w kręgosłupie, które ostatecznie ustawiają głowę z powrotem w centralnej linii tułowia. Skrzywienia  wyrównawcze rozwijają się dlatego, że nasza postawa dostosowuje się w taki sposób, aby utrzymać pionową linię grawitacji od głowy po palce stóp, przy jak najmniejszym wysiłku mięśniowym, nawet jeśli odbywa się to kosztem zniekształceń i chronicznych bólów. Występuje również fizjologiczna skolioza odcinka piersiowego w prawą stronę.