czwartek, 21 sierpnia 2014

Terapia manualna jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu schorzeń kręgosłupa

Terapia manualnaczyli  leczenie za pomocą rąk. Polega na wspomaganiu leczenia narządów ruchu, w szczególności kręgosłupa i stawów.
Poprzez ucisk, chwyty i różne techniki masażu terapeuta dociera do chorych miejsc. Celem terapii jest zniesienie bólu i przywrócenie normalnej ruchomości w zablokowanych segmentach kręgosłupa i wszystkich stawach. Dzięki terapii manualnej docieramy do źródła, przyczyny bólu i go likwidujemy. 
Terapia   manualna   obejmuje:
  • Masaż - oddziaływanie na tkanki miękkie:  skórę, mięśnie, powięzie mięśniowe, nerwy, wiązadła ,ścięgna, organy wewnętrzne.
  • Mobilizacja – oddziaływanie na stawy w celu poprawy i zwiększenia ruchomości w stawach.
  • Manipulacja – ortopedyczne leczenie, wykonywane gwałtownymi  ruchami stawów.

Co można wyleczyć za pomocą terapii manualnej:
   Zespoły bólowe stawów i kręgosłupa
  Asymetrie układu kostnego i mięśniowego
   Bóle głowy, migreny
   Cierpnięcie kończyn


Czy sama terapia manualna wystarczy aby wyleczyć schorzenia kręgosłupa?

Oprócz terapii manualnej ważne jest aby chory zmienił swój styl życia. Terapia wykorzystuje naturalne możliwości naszego ciała. Odblokowanie zablokowanych stawów ma pobudzić organizm, by bronił się sam. Terapeuta może  pomóc i dostarczyć organizmowi odpowiedni impuls. Ponadto uciski odpowiednich meridianów na ciele pacjenta powoduje, że organizm zaczyna proces samoleczenia. Jednak reszta zależy od pacjenta. Prócz samej terapii zalecamy wykonywanie w domu ćwiczeń i pokazujemy, jak je robić. Niestety, nie wszyscy stosują się do tych zaleceń, a przecież samodzielna praca pacjenta ma przy schorzeniach stawów i kręgosłupa ogromne znaczenie. Trzeba wzmacniać gorset mięśniowy i odciążać kręgosłup. Ważne jest także dbanie o siebie: unikanie dźwigania ciężkich przedmiotów oraz pracy w pochyleniu, ważna jest też odpowiednia dieta. Ludzie zapominają, że bez zmiany stylu życia żadna terapia nie przyniesie trwałych rezultatów.