środa, 20 listopada 2013

Jak prawidłowo się pochylać aby nie obciążać kręgosłupa?Pochylaj się prawidłowo!

Nieprawidłowe  i prawidłowe pochylaniePochylanie się nie sprzyja zdrowemu kręgosłupowi i może prowadzić do dyskopatii. właszcza jeśli pochylasz się często lub długo pozostajesz w tej 
pozycji. 
To będzie duże wyzwanie, bo jak tu się nie pochylać, skoro 
musimy ubrać buty, podnieść coś gdy
spadnie. 
Należy jednak nauczyć się pochylać prawidłowo. To bardzo ważne, bo inaczej żadne leczenie ani rehabilitacja nie pomogą, bo będziemy sami sobie regularnie szkodzić. Dlatego buty wiąż przyklękając na jedno kolano, wannę myj klęcząc przed nią, a podnoś coś z podłogi na ugiętych nogach. Lepiej kucnąć niż się pochylić. Po każdym pochyleniu się zrób kilka przeprostów.
Przegląd kręgosłupa - obowiązkowo raz w roku

Kontroluj swój kręgosłup regularnie
Kręgosłup jak ważny dla nas jest dowiadujemy się gdy zaczyna nas boleć. Często ból jest tak dokuczliwy, że całkowicie nas unieruchamia. Kto przeżył postrzyknięcie lub rwę kulszową doskonale o tym wie. Przyczyny bólu są różne,
najczęściej spowodowany jest uciskiem na nerw.
Nie lekceważmy początkowych objawów degeneracji kręgosłupa:
- cierpnięcie rąk bądź nóg
- pieczenie w okolicy kręgosłupa
- ból pleców podczas długotrwałego siedzenia- ból kręgosłupa przy podnoszeniu różnych przedmiotów (niekoniecznie ciężkich)
- ból podczas długotrwałego stania
- bóle w różnych rejonach kręgosłupa, pośladków, szyi, ciągłe migreny.
Jeśli zdarza nam się choć jeden z powyższych przypadków, jak najszybciej udajmy się do terapeuty manualnego na
kontrolę.
Kontrola kręgosłupa u specjalisty to niczym okresowy przegląd w samochodzie. Jednak różnica między człowiekiem a pojazdem jest taka, że w samochodzie część możemy wymienić, natomiast jeśli w naszym ciele coś się zepsuje to często musimy z tym żyć lub poddać się skomplikowanej operacji, która nie zawsze przynosi porządane efekty.
Co to znaczy kontrola kręgosłupa?
To nie jest tylko obserwacja, czy coś złego się nie dzieje. To przede wszystkim działanie.
Najlepiej zastosować terapię manualną, która ma na celu odblokowanie najważniejszych stawów:
- międzykręgowych
- biodrowych
- krzyżowo-biodrowych

Ponadto podczas terapii manualnej rozciągamy i rozluźmiamy spięte mięśnie. To wszystko musimy wykonywać raz w roku a najlepiej co sześć miesięcy. Nie zapominajmy jednak o tym, że sama terapia manualna nie wystarczy. Musimy być aktywni fizycznie, bo żadna metoda leczenia nie będzie skuteczna jeśli organizmowi nie dostarczymy odpowiedniej ilości ruchu. Bez tego szybko dojdzie do zblokowań stawów a mięśnie będą się spinać i zczasem zaczną sprawiać ból.
(oglądnij krótki film)