czwartek, 5 grudnia 2013

Jak uniknąć skoliozy u dziecka?

Kontroluj dziecko co kilka miesięcyPamiętajmy o starej, ale bardzo ważnej zasadzie, „lepiej zapobiegać niż leczyć”. Jeśli będziemy dobrze obserwować dziecko, regularnie kontrolować u specjalistów już od najmłodszego wieku, wówczas zapobiegniemy wystąpieniu skrzywienia kręgosłupa
Musimy jednak pamiętać, że każdy może przeoczyć niewielkie odchylenie od normy u swojego dziecka. Jest to normalne, że jeśli widzimy kogoś na co dzień, nie jesteśmy w stanie wszystkiego dostrzec. Dlatego bardzo ważna jest systematyczna kontrola postawy ciała, co najmniej raz na pół roku, a zwłaszcza w przypadku szybkiego wzrostu dziecka. Na zdj.1. pokazany jest prosty test, jeśli po skłonie w przód jedna strona jest wyżej - świadczy to o skrzywieniu kręgosłupa.


Gdzie skontrolować dziecko? Jeśli lekarz ortopeda zauważy skrzywienie oraz każe... obserwować dziecko i przyjść na kontrolę za pół roku? Takich lekarzy nie słuchajmy. Musimy udać się do takiego specjalisty, który zwróci uwagę przede wszystkim na ustawienie kości miednicy. Jeśli jest ona krzywo ustawiona trzeba to naprawić. Zajmują się tym np. terapeuci manualni. 
Na zdj.2. widać, że zarówno kości miedniczne jak i łopatki nie są w równej linii. 
Ponadto powinniśmy wręcz naciskać nasze pociechy na uczestnictwo w sporcie. Nie musi to być sport na wysokim poziomie, ale powinny to być zajęcia z intensywnym wysiłkiem fizycznym, najlepiej kilka razy w tygodniu. Nie ma to większego znaczenia czy będzie to piłka nożna, pływanie, badminton, jazda na łyżwach, a nawet taniec. Jednak młoda osoba ze skrzywieniem powinna unikać sportów w których nieustannie się skacze, gdyż powoduje to obciążanie kręgosłupa osiowo, co jest szkodliwe dla skrzywionego kręgoslupa. Generalnie jednak im więcej sportu tym lepiej.
Mocne mięśnie grzbietu, jakie kształtują się podczas wysiłku, zabezpieczają organizm przed skrzywieniami kręgosłupa


Ważne! Uczestnictwo w sporcie zmniejsza prawdopodobieństwo do skrzywienia kręgosłupa do minimum.Musimy ciągle kontrolować postawę naszego dziecka u specjalisty. Mała wada nie korygowana, z czasem może doprowadzić w sposób drabinkowy do wystąpienia dużej wady. Dbajmy o kręgosłup bo mamy jeden. Nie odkładajmy wizyty na jutro, róbmy naszym dzieciom profilaktyczne badania tak często jak możemy.1 komentarz: