czwartek, 27 listopada 2014

Rwa kulszowa – Jak powstaje? Czym się objawia? Jak się ją leczy?

Rwa kulszowa to zespół objawów związanych z uciskiem na nerwy rdzeniowe L4, L5 lub S1,  które tworzą nerw kulszowy  - największy nerw obwodowy człowieka, lub na przebiegu samego nerw kulszowego.  

Najczęściej spowodowana jest zmianami w chrząstkach międzykręgowych i  związanym z nimi wypadnięciem jądra miażdżystego. Może też być spowodowana  stanem  zapalnym czy naderwaniem mięśnia, urazem pleców lub dźwignięciem czegoś  ciężkiego. 

Objawy
Rwa kulszowa objawia się nagłym, przeszywającym i promieniującym do pośladka, uda i  podudzia (a czasem również stopy) bólem w okolicy lędźwiowej. 

Leczenie
Leczenie rwy kulszowej zależy od przyczyny jej powstania i w pierwszym etapie nakierowane jest na zmniejszenie bólu. Można w tym etapie skorzystać z leczenia terapią manualną. Skontrolowanie stanukręgosłupa, stosowanie leczenia i rehabilitacji zalecanej przez lekarza może nas chronić przed kolejnymi nagłymi atakami powodującymi poważne dolegliwości. Osoby, które przeszły rwę kulszową, a leczone były za pomocą leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych muszą jednak zdawać sobie sprawę z tego, że dojdzie do nawrotów choroby. Żeby uniknąć nieprzyjemnych powtórek należy zastosować terapię manualną, za pomocą, której specjalista odblokowuje stawy międzykręgowe, stawy krzyżowo-biodrowe i ustawia miednicę w prawidłowym miejscu, która to zazwyczaj jest pierwotną przyczyną powstania rwy kulszowej. 

Niebezpieczeństwo
Nie można lekceważyć objawów tej choroby w żadnym wieku, nawet młodzieńczym, jeśli poczujemy jakikolwiek ból promieniujący do kończyny dolnej, zgłośmy się do specjalisty, który zabiegiem prewencyjnym uchroni nas przed bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami.